V Międzysz­kolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie w sobotę wrzało jak w ulu. A to za sprawą małych szachowych geniuszy. Odbył się tam bowiem już V Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego pod honorowym patronatem Janiny Sylwestrzak - córki Mariana Rejewskiego - i kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty.

Do rywalizacji stanęło 55 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli (dzieci w wieku 6 lat) z 17 placówek oświatowych. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund (każdy zawodnik rozegrał 7 partii). Tempo gry – 10 minut na partię dla każdego zawodnika. Obowiązywały przepisy kodeksu szachowego. Pomysłodawcą turnieju jest Mirosław Donarski, dyrektor szkoły.

V Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego został wpisany do oficjalnego kalendarza obchodów roku Mariana Rejewskiego, które uchwaliła Rada Miasta Bydgoszczy w 2014 roku.

Wraz z opiekunami turniejowi przyglądali się z zazdrością i szacunkiem goście: Andrzej Szmytka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bydgoskiego, Adam Ryfa, radny Powiatu Bydgoskiego, Bronisław Balcerowski, radny gminy Białe Błota, Zdzisław Napora, dyrektor Gimnazjum w Białych Błotach, Bogdan Jucewicz, przedstawiciel sponsora turnieju, Jarosław Wiśniewski, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, Andrzej Karpiński oraz Mariusz Mazalon, sędziowie szachowi. Nagrody ufundowała Fabryka Mebli Gala Collezione z Lisiego Ogona oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pułkownika Jerzego Lelwica, historyka i kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz pisarza i pasjonata, który uczestnikom zawodów przybliżył postać Mariana Rejewskiego.

Turniej został podzielony na trzy kategorie wiekowe, do 8, 10 i 13 lat. Rodzice, którzy przyjechali na zawody ze swoimi pociechami, również mogli wziąć udział w konkursie, z tym że w nieco prostszym, bo w chińczyka. Zwycięzcy również otrzymali nagrody. Rozgrywki były podzielone na siedem rund, z przerwą na ciepły posiłek w szkolnej stołówce. Kolejne partie były niezwykle zacięte, każda runda okupiona była łzami lub szerokim uśmiechem. Z turnieju nikt jednak nie wyszedł przegrany, bo udział w takich zawodach to dla każdego szachisty dobra lekcja, która uczy logicznego myślenia, umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Z pewnością zaprocentuje to w przyszłości, także w szkole.

W kategorii do 8 lat I miejsce zajął Wiktor Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Występie z ilością 6 punktów, II miejsce wywalczył Szymon Podlewski ze Szkoły Podstawowej nr 62 w Bydgoszczy (5 punktów), a III miejsce również z 5 punktami, Tomasz Olchowy ze Szkoły Podstawowej w Niemczu. W kategorii do 10 lat I nagrodę otrzymał Mariusz Matczyński ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Bydgoszczy (6 punktów), II nagroda przypadła Kacprowi Grzechowiakowi ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bydgoszczy (również 6 punktów), natomiast III miejsce przyznano Michałowi Fiugajskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 60 (5 punktów). W ostatniej kategorii I miejsce zdobył Medard Dahms ze Szkoły Podstawowej nr 69 w Bydgoszczy (6 punktów), nagrodę za II miejsce otrzymał Mateusz Kamiński ze Szkoły Podstawowej nr 61 (5,5 punktu), a III miejsce przyznano Igorowi Jankowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 63 (również 5,5 punktu).