Muzeum Oświaty w plenerze

Podczas imprezy "Bydgoszcz! To logiczne!" Muzeum Oświaty zaprezentowało fragment wystawy pt. „Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”. Odwiedzający stoisko mogli zapoznać się z życiem i dokonaniami wybitnego bydgoszczanina. Zaciekawienie wzbudził symulator Enigmy, z którego skorzystało wiele osób, aby pobawić się w kryptologa i złamać przygotowane szyfrogramy oraz poznać tajniki szyfru maszynowego.

Muzeum - które jest wydziałem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy -  pokazało także, jak wyglądała szkoła przed stu laty, czyli w czasach, gdy uczęszczał do niej Marian Rejewski. Zaprezentowano m.in. starą szkolną ławkę, dzwonek szkolny, mundurek, tornister, drewniany piórnik, kałamarz, pióro, tabliczkę i rysik oraz pokazano stosowane wobec uczniów kary, czyli klęczenie na grochu i dyscyplinę. Co 30 minut przeprowadzany był konkurs wiedzy o Marianie Rejewskim.

Stoisko Muzeum Oświaty cieszyło się dużym zainteresowaniem, odwiedziło je około 900 osób. Gościem specjalnym była pani Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego, która m.in. obejrzała prace laureatów konkursu na komiks pt. "Marian Rejewski – największy haker XX wieku”. Stoisko odwiedził także Jakub Wesołowski, aktor, który wkrótce wcieli się w postać Mariana Rejewskiego w czterech fabularyzowanych odcinkach "Sensacji XX wieku".